Podczas wielkoczwartkowej Mszy Wieczerzy Pańskiej opuszczony zostanie obrzęd obmycia nóg, czyli tzw. mandatum. Na zakończenie Eucharystii nie odbędzie się także procesja z Najświętszym Sakramentem do tzw. ciemnicy. „Nie oznacza to jednak rezygnacji z przygotowania tzw. ciemnicy, której dekoracja będzie ukazywała wydarzenie pojmania i uwięzienia. Po umieszczeniu Najświętszego Sakramentu w tabernakulum przewodniczący wraz z posługującymi klęka przed nim”. Nie będzie także używane kadzidło, ale zostanie zachowany zwyczaj wielkoczwartkowej adoracji.

W Wielki Piątek podczas Liturgii Męki Pańskiej i Modlitwy Powszechnej usłyszymy wezwanie „Na czas epidemii”. Podczas Adoracji Krzyża, ten nie zostanie wniesiony w procesji i nie będzie całowany, a cześć oddawana mu będzie jedynie przez skłon lub przyklęknięcie.

W Wielką Sobotę nie odbędzie się obrzęd błogosławieństwa pokarmów w kościołach. Jesteśmy jednak zachęceni do poprzedzenia nim śniadania wielkanocnego w swoich domach.

Najbardziej bogata liturgicznie jest jednak Wigilia Paschalna, podczas której również nastąpi wiele zmian. Nie odbędzie się rozpalenie ognia przed naszymi kościołami oraz procesja z Paschałem, który będzie stał od samego początku liturgii w prezbiterium. Zostaną odnowione przyrzeczenia chrzcielne, ale bez obrzędu pokropienia wiernych wodą. Kapłani nie pobłogosławią również wody chrzcielnej.

Nie odbędzie się również tradycyjna procesja rezurekcyjna.

Cały dekret biskupa kieleckiej dostępny jest TUTAJ

źródło: em.kielce.pl


Transmisja na stronach radia em.kielce.pl